Recodio

10 tipů pro ekologické a šetrnější Vánoce

1 Méně je někdy více

Může být snadné nechat se unést nákupem dárků o Vánocích (zvláště s tím, jak snadné je nyní nakupovat online), ale věnujte čas tomu, abyste zvážili, jak jsou dárky etické a jak dlouho vydrží. Koneckonců, jaký má smysl je kupovat, když je pravděpodobné, že brzy skončí na skládce nebo v charitativním obchodě?

Mnoho dárků dostupných v běžných obchodech a online pochází z poloviny světa. Vliv dopravy významně přispívá ke skleníkovým emisím a globálnímu oteplování. Místní farmářské trhy a jsou skvělým zdrojem dárků, které přicházejí bez dalších nákladů na dopravu a balení.

Pokud jste obzvláště kreativní, můžete zvážit výrobu vlastních dárků, jako jsou džemy a marmelády, obaly na potraviny ze včelího vosku nebo pletené čepice. Nebo si raději kupte dárkové zážitky.

2 Vánoční pohledy

Ročně se vyhodí 1 miliarda vánočních přání. Popřejte svým příbuzným pomocí online přání a ušetřete tím svoji peněženku a uhlíkovou stopu. Pokud byste přesto chtěli rodině a přátelům poslat skutečné pohlednice, ujistěte se, že jsou recyklovatelné a nesou logo FSC. Po Vánocích se ujistěte, že jste správně recyklovali všechna přání. Nebo si je pověste doma na nástěnku a mějte z nich radost po zbytek roku.

3 Balení dárku – jak je zabalit a nevytvářet při tom odpad?

Množství papírového odpadu vyprodukovaného během vánočního období se rovná 5 až 12 milionům litrů biopaliva.

Množství papírového odpadu vyprodukovaného během vánočního období se rovná 5 až 12 milionům litrů biopaliva.

Zabalte dárky do recyklovaného přírodního papíru nebo do papíru, který Vám zůstal z minulých let. A nebo to nechte na nás. Poskytujeme ekologické vánoční balení. Používáme pouze recyklovaný přírodní papír, špagát, který můžete znovu použít v příštím roce a washi pásku (kvalitní lepicí páska z rýžového papíru, kterou lze snadno sloupnout a nepoškodit tím papír či jiný povrch) z papírnictví benice-shop.cz .

4 Nakupujte lokální produkty

Podpořte malé lokální firmy a tvořivce. Je to jeden z nejjednodušších způsob jak snížit uhlíkovou stopu. Mnoho prodejců využívá lokální zdroje, které k Vám neletí přes půlku světa a takových produktů si velmi vážíme.

5 LED vánoční světýlka

Používání klasických žárovek na vánočním stromku a v domácnosti může stát až 90x více energie než u LED žárovek, protože přibližně 90 % energie, kterou produkují, je promarněno jako teplo.

6 Neplýtvejme jídlem

Vyhledejte si recepty, abyste ze zbytků udělali něco jiného: fritattu, pizzu, omeletu a z jablek lze udělat například džem.

Přemýšlejte o tom, kolik jídla doopravdy potřebujete a kolik lidí budete krmit. Poté si můžete vytvořit jídelní lístek a nákupní seznam, kde si nakoupíte přesně to, co pro daný den potřebujete.

Jenom přes Vánoce se například ve Velké Británií vyhodí do koše 270 000 tom nezkaženého jídla.

7 Vánoční stromek

I když živé stromky často po Vánocích končí na smetišti, v porovnání s umělohmotnými stromky jsou pro přírodu minimální zátěží. Při výrobě umělých stromků se spotřebuje enormní množství energie a po několika letech končí tyto stromky na skládce z důvodu jejich nerecyklovatelnosti.

Živé vánoční stromky mají mnohem nižší uhlíkovou stopu než umělé stromky. Při nákupu se však ujistěte, že je dodáván s certifikací FSC, i když chápeme, že při koupi stromku na parkovišti u místního supermarketu to bude náročnější.

Jakmile Vánoce skončí, dejte svůj stromek bez ozdob do bioodpadu. Některé ZOO používají stromky jako potravu pro některá zvířata, ovšem nejezděte kvůli tomu přes půl kraje. Nebo to spojte s výletem. 🙂

Pokud byste dali přednost umělému stromku, měli byste jej znovu použít alespoň na 10 Vánoc, aby byl jeho dopad na životní prostředí nižší než u stromku živého. Vybírejte kvalitní kusy, které se po 2 letech nezačnou rozpadat.

8 Udržitelné dekorace

Možná jste si již vybudovali dobrou sbírku vánočních ozdob, které znovu používáte rok co rok. Ale pokud nemáte nebo chcete rozšířit svou sbírku, poohlédněte se po použitých věcech v charitativních obchodech nebo po ekologických možnostech. Můžete si dekorace vytvořit i doma a to například usušit pomeranč, upéct perníčky a zavěsit je na stromek spolu s ořechy.

9 Přírodní svíčky

Parafínové svíčky jsou škodlivé nejen pro životní prostředí, ale mohou být škodlivé i pro vaše zdraví. Vypouštějí škodlivé vedlejší produkty a vytvářejí znečištění vnitřního ovzduší. Vyberte si svíčku ze sójového nebo včelího vosku, které jsou biologicky odbouratelné a bez kouře.

10 Recyklujte

To je jedna z nejdůležitějších věcí, na které je třeba o Vánocích pamatovat, vezmeme-li v úvahu, neposílejte zbytečně papírová balení na skládku. Obaly od dárků, plastové obaly, skleněné lahve – to všechno můžete po Vánocích vyhodit do barevných kontejnerů. Pokud ještě doma nemáte koše na tříděný odpad, jsou Vánoce ideálním časem na to je zavést do vaši domácnosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Vyberte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
10% SLEVA
Přihlaš se k odběru RECODIO a získej slevu 10% na první objednávku. Měj přehled o novinkách a připravovaných akcích.
    Přihlásit se